12 Kwi

„Dziady-Noc Pierwsza” Teatru Wierszalin na festiwalu Between.Pomiędzy

W niedzielę 21 maja o g.19 w na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże odbędzie się spektakl „Dziady-Noc Pierwsza” Teatru Wierszalin.  Premiera – Supraśl, 29.10.2016r.
Obsada:

Gustaw – Rafał Gąsowski

Ksiądz – Dariusz Matys

Dzieci – Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski, Monika Kwiatkowska, Vitalij Kuprianov

Guślarz – Piotr Tomaszuk

„Dziady – Noc Pierwsza” jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie „Dziadów cz. IV” z elementami „Dziadów cz. II”. Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część „Dziadów” jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz – kapłan kościoła unickiego – okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. „Dziady” w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci.

Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru.

Dlaczego dopiero teraz?  „Dziady” zwłaszcza ich Druga, „guślarska” część wydają się materiałem  wymarzonym dla Teatru Wierszalin. Zgoda. Ale do ” Dziadów” trzeba dorosnąć, trzeba wewnętrznie dojrzeć do stanu gotowości na rozmowę z przodkami, trzeba przeżyć tak jak Wierszalin ćwierć wieku, aby w przepięknych frazach Mickiewicza usłyszeć sens głębszy, szybujący nad pięknem poezji, drzemiący jego słowach  ” jak lawa” , trzeba przeżyć nie jeden ból, aby usłyszeć w „Dziadach” skargę na świat w jego doczesnej postaci i tęsknotę za światem utraconym słowiańszczyzny, światem ludzi i obrzędów ” starych”. 

Konieczna jest zarazem zdolność do zadziwienia się nowoczesnością formy tego arcydramatu, który w swojej Czwartej części podsuwa konwencję dramatu psychologicznego, ibsenowską zgoła konwencję stopniowego odsłaniania prawdy o przeszłości bynajmniej nie jednego , a dwóch bohaterów – Gustawa i jego dawnego nauczyciela, unickiego Księdza.

Dlatego dopiero teraz. I dlatego w Teatrze Wierszalin.” – Piotr Tomaszuk

Twórcy:
Reżyseria – Piotr Tomaszuk
Scenografia – Mateusz Kasprzak
Muzyka – Jacek Hałas

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z Piotrem Tomaszeukiem i zespołem teatru. Prowadzenie: Katarzyna Kręglewska.

Spektakl biletowany. Bilety dostępne w kasie Teatru Wybrzeże.

Dziady – Noc pierwsza from Teatr Wierszalin on Vimeo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *