Between.Wierszalin

Z Teatrem Wierszalin współpracujemy od 2012 roku. Do Sopotu sprowadziliśmy z Supraśla cztery spektakle Piotra Tomaszuka, w tym Wierszalin. Reportaż o końcu świata, Boga Niżyńskiego i Wszystkich świętych. Zabłudowski cud. Wszyscy pamiętamy również chłodny, choć pogodny wieczór 18 maja 2012 roku, gdy w otwartą przestrzeń sopockiej plaży przenieśliśmy Traktat o manekinach, czyli adaptację opowiadań Brunona Schulza. Niepokojące niebieskie zdjęcie z tego wieczoru do dzisiaj stanowi banderę, pod którą działamy.

Jednak obecność Teatru Wierszalin podczas festiwalu Between.Pomiędzy nie sprowadzała się wyłącznie do pokazu przedstawień – były to również dyskusje, prezentacje słuchowisk oraz warsztaty/laboratorium teatralne nazwane Sztuką latania. O Wierszalinie pisaliśmy w Almanachu na rok 2015 – znajdziecie tam nie tylko rozmowy z Piotrem Tomaszukiem, Katarzyną Siergiej i Dariuszem Matysem, lecz również tłumaczenie na angielski fragmentu powieści Włodzimierza Pawluczuka, białostockiego antropologa,  który aktywnie przyczynia się do zakorzeniania legendy  Wierszalina w powszechnej świadomości. (Pawluczuka gościliśmy zresztą na festiwalu dwukrotnie.)

 

W marcu 2017 roku, podczas wizyty w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Teatr Wierszalin przedstawił pierwszy – przypominający manuskrypt oprawiony w skórę – egzemplarz dwujęzycznego wydania Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wilkowiecka w adaptacji Piotra Tomaszuka. Nad książką tą pracowaliśmy przez ostatnie miesiące. Literackiego tłumaczenia staropolskiego misterium podjął się David Malcolm, zaś opiekę naukową nad całością przedsięwzięcia sprawował Tomasz Wiśniewski. Teatr Wierszalin przywiezie do Sopotu kolejne egzemplarze naszej książki, wprowadzając ją tym samym do szerszego obiegu czytelniczego.  Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się warsztaty czytania fragmentów The Historie of the Lord’s Glorious Resurrection z udziałem Jona McKenny oraz Martina Blaszka. Na pokaz efektów tej pracy zapraszamy w niedzielę 21 maja o godzinie 17.00 do Teatru Boto.

Tego samego dnia,  o godzinie 19.00 przeniesiemy Państwa na pogranicza światów. Wówczas na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże będziemy mogli obejrzeć najnowszy spektakl Teatru Wierszalin: Dziady – Noc Pierwsza. Wracamy zatem do Mickiewicza, do romantyzmu, do czasów, gdy fragmenty, szczątki, niedokończone zdania stawały się istotne. Po zakończeniu spektaklu Katarzyna Kręglewska poprowadzi rozmowę z Piotrem Tomaszukiem i aktorami o zmaganiach z czwartą częścią Dziadów.

Przypomnijmy, temat wiodący VIII. Festiwalu Between.Pomiędzy brzmi: Short Forms. Fragmenty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *