Konferencja

Sesje akademickie stanowią kluczowe wydarzenie dla festiwalu Between.Pomiędzy. To właśnie w trakcie spotkań naukowych wykluwają się pomysły na kolejne publikacje oraz zarysowuje się horyzont działań na kolejne lata. W 2018 roku istotna pod tym względem jest współpraca anglistów i teatrologów z Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Stanowym Goiás z Brazylii, irlandzkim Trinity College Dublin, a także Ambasadą Irlandii w Polsce. Współpraca tych instytucji umożliwiła organizację trzech warsztatów/laboratoriów teatralnych inspirowanych twórczością Samuela Becketta:

  • prowadzonych przez Robsona Corrȇa de Camargo w Teatrze Gdynia Główna warsztatów wokół tekstu Company,
  • prowadzonego przez Nicholasa Johnsona oraz Jonathana Herona w Teatrze na Plaży w Sopocie laboratorium Mapping Beckett,
  • oraz warsztatów prowadzonych przez zaprzyjaźnionych z festiwalem od lat Stanleya E. Gontarskiego oraz Jona McKennę.

Gdańskie Seminarium Beckettowskie skupiać się będzie na temacie Twarze Becketta i uczestniczyć w nim będzie niemal trzydziestu krajowych i zagranicznych badaczy (środa – czwartek). Podczas seminarium proponujemy sesję otwartą, podczas której zapraszamy na dyskusje o twórczości irlandzkiego noblisty z pisarzem Andrzejem Stasiukiem oraz dyrektorem Instytutu Grotowskiego, Jarosławem Fretem (środa 16 maja, w Dworku Sierakowskich).

W piątek i sobotę (18-19 maja) odbędzie się z kolei konferencja naukowa Czytanie map w literaturze i teatrze. Składać się będzie z następujących sesji:

  • współorganizowana z Polskim Towarzystwem Studiów nad Europejskim Romantyzmem dyskusja wokół Dziadów Mickiewicza, z udziałem Piotra Tomaszuka (dyrektora Teatru Wierszalin), prof. Zbigniewa Majchrowskiego, prof. Małgorzaty Jarmułowicz, oraz prof. Mirosławy Modrzewskiej,
  • sesja plenarna z udziałem Pawła Potoroczyna (Dyrektor Naczelny SWPS), prof. Przemysława Czaplińskiego (UAM), prof. S.E. Gontarskiego (Florida State University), dr Nicholasa Johnsona (Trinity College Dublin), Nicholasa Herrona (Warwick University) oraz Wolfganga Görtschachera (Uniwersytet w Salzburgu),
  • otwarte dyskusje wokół ostatnich tomów publikowanych w ramach prowadzonej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego serii Literatura i okolice, czyli książek: Kultura. Literatura Jurija Łotmana z udziałem prof. Bogusława Żyłko i prof. Artura Blaima, a także Ku poetyce chrześcijańskiej Michaela Edwardsa z udziałem autora oraz tłumaczki i redaktorek tomu.

Jak widać choćby z wymienionych wyżej przykładów, prowadzone na gdańskiej anglistyce i polonistyce badania znajdują podczas Festiwalu Between.Pomiędzy praktyczne, wszechstronne i międzynarodowe konteksty.

Seminarium Twarze Becketta organizowane jest przez dr hab. Tomasza Wiśniewskiego, dr Bartosza Lutostańskiego (UWM), Aleksandrę Wachacz oraz Rafała Borkowskiego, natomiast konferencja Czytanie map w literaturze i teatrze przez prof. Davida Malcolma, dr Katarzynę Kręglewską oraz dr hab. Tomasza Wiśniewskiego.

 

BECKETT RESEARCH GROUP IN GDAŃSK to grupa badawcza założona i prowadzona przez dr hab. Tomasza Wiśniewskiego, afiliowana przy Katedrze Sztuk Scenicznych działającej przy Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Skupia anglistów, romanistów, polonistów i artystów z różnych ośrodków w Polsce, a jej honorowym patronem jest profesor S.E. Gontarski z Uniwersytetu Stanu Floryda w USA. BRGiG współpracuje z krajowymi i zagranicznymi badaczami zajmującymi się Beckettem, jak również z tłumaczami i artystami mierzącymi się z jego twórczością. Właśnie spotkanie świata akademickiego ze środowiskiem twórczym – poszukiwanie różnorodnych, nie zawsze komplementarnych, sposobów oglądu twórczości Becketta, wyznacza główną oś podejmowanych działań. BRGiG organizuje cykliczne seminaria Beckettowskie w Trójmieście, a także warsztaty/laboratoria teatralne oraz dyskusje z poetami, pisarzami, filmowcami oraz twórcami teatralnymi. Działalność BRGiG to również publikacje oraz wspieranie inicjatyw artystycznych. W 2012 roku monografie zbiorowe Samuel Beckett. Tradycja-awangarda oraz Back to the Beckett Text otworzyły serię Between.Pomiędzy prowadzoną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach której w 2017 roku ukazał się również tom Beckett w XXI wieku. Rozpoznanie. W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Maski ukazała się książka Przedstawienie Becketta, zawierająca tłumaczenia esejów S.E. Gontarskiego na język polski.