Header is loading...

literatura i teatr

Teatr BOTO

W kameralnej przestrzeni Teatru BOTO odbywają się zazwyczaj najważniejsze wydarzenia festiwalu Between.Pomiędzy: czytania performatywne, koncerty, przedstawienia oraz spotkania autorskie. Wspólnie prowadzimy również spotkania w ramach cyklu BOTO.BETWEEN. Podczas 12. Festiwalu Between.Pomiędzy proponujemy premierę przygotowanego z tej okazji nagrania: „BOTO czyta: Sybilla”. To kolejna odsłona naszej współpracy z artystami Teatru BOTO.

literatura i teatr

BOTO czyta: Sybilla – pokaz pracy warsztatowej

Niedziela, 16 maja 2021, godz. 20.00

Szukamy połączeń pomiędzy słowem i dźwiękiem. Mowa bywa częścią muzyki, podobnie jak muzyka ma wiele wspólnego z mową. Literatura wyzwala i otwiera przestrzenie interpretacyjne, a ludzki głos i muzyka budują „świat” dla tekstu, który pozwala wyjść poza stosowane i znane formy. To spotkanie na przecięciu teatru, muzyki i słuchowiska wyzwala potencjał tkwiący w brzmieniu głosu, treści literatury i niewidzialnym dźwięku.

Tekst: Sybilla − pieśń nieustająca autorstwa Adama Jarka z inspiracji utworem „Sybilla” Pära Lagerkvista

Czyta: Sylwia Góra

Muzyka: Irek Wojtczak, Mikołaj Wojtczak

„Sybilla, czyli opowieść o tej, co innym sens bytu odsłaniała, a sobie pomóc nie zdołała”.

Zrealizowano dzięki stypendium artystycznemu Miasta Sopotu, stypendium twórczemu Marszałka Województwa Pomorskiego oraz dofinansowaniu Marszałka Województwa Pomorskiego.

Sylwia Góra – aktorka, absolwentka wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Pracowała między innymi w Teatrze Wierszalin w Supraślu oraz w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Od 2010 roku związana z Fundacją Teatru BOTO, której jest współzałożycielką i prezeską. Od roku 2011 aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Laureatka nagrody Miasta Sopotu − Sopocka Muza 2014.

Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Sopotu.

Irek Wojtczak − saksofonista, improwizator, aranżer, twórca nieprzewidywalny, wymykający się jednoznacznym definicjom muzyki. Znakomicie wpisał się w polską scenę muzyczną gdzie jako lider, sideman czy solista nagrał ponad czterdzieści albumów. Został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz i The New York City Jazz Record takich jak: Karl Ackermann, C.Michael Bailey, Budd Kopman czy Ken Waxman. Utwór z płyty Irek Wojtczak Folk Five ukazał się na samplerze dołączonym do brytyjskiego miesięcznika muzycznego The Wire.

Mikołaj Wojtczak − anglista, wokalista, performer i muzyk od kilku lat aktywnie zaangażowany w trójmiejską scenę artystyczną. Uczestniczył i występował m. in. w następujących wydarzeniach: Sopocka Jesień DaDa, Wojtczak/Tymański, Szalsza and Rafalski play Radiohead, Żywa Środa Jam Session czy w muzycznych dialogach i improwizacjach organizowanych przez Teatr BOTO.

Mikołaj Wojtczak, Sylwia Góra, Irek Wojtczak – ze zbiorów Teatru BOTO