Between.Edukacja
Edukacja stanowi kluczowy komponent oferowanych przez fundację Between.Pomiędzy działań. Organizowane we współpracy z konkretnymi szkołami i instytucjami kultury warsztaty, wykłady i spotkania autorskie kierowane są do licealistów i ich nauczycieli, animatorów kultury oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą i teatrem. Spotkania edukacyjne odbywają się również podczas 12. Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Druga wirtualna odsłona Festiwalu umożliwia uczestnictwo szkołom z Trójmiasta oraz całego kraju. W ramach współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie, bierzemy udział w obchodach jubileuszu setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza.
youth
1
„Wiersze Davida Constantine’a”. Prowadzenie: Monika Szuba, Tomasz Wiśniewski oraz David Malcolm
David Constantine to wieloletni redaktor czasopisma „Modern Poetry in Translation” oraz wykładowca Uniwersytetu w Oksfordzie. Gościł na naszym festiwalu w 2011 roku, a podczas ubiegłorocznej edycji odczytał wybór swoich wierszy. Również w roku ubiegłym otrzymał Złoty Medal Poezji z rąk Królowej Elżbiety. Podczas spotkania prowadzący przybliżają sylwetkę poety oraz opowiadają pokrótce o wybranym przez siebie wierszu. Zapraszamy do wysłuchania wierszy czytanych przez poetę w oryginale (https://vimeo.com/415301970/cb10781adc).
Monika Szuba, David Malcolm i Tomasz Wiśniewski jako twórcy festiwalu Between.Pomiędzy tradycyjnie otwierają dzień edukacyjny.
youth
2
Tadeusz Różewicz: tradycja – awangarda. Prowadzenie: dr Joanna Lisiewicz
Poniedziałek, 10 maja 2021
Wszystkie teksty kultury są niekończącą się opowieścią, mimetycznym śladem twórczej aktywności człowieka. Jeśli chcemy usłyszeć jego głos, poznać jego myśli, lęki, marzenia, komentarze do świata, w którym żył i tworzył, a następnie przepytać rzeczywistość zza okna odwiecznymi pytaniami, musimy czytać wielką opowieść ludzkości jak wspólną księgę, wejść w rytm odwiecznej narracji. Spróbujemy przysłuchać się i przyjrzeć bohaterom „Dziadów” Adama Mickiewicza, a następnie przyłożymy filologiczne ucho do ściany pokoju Bohatera z „Kartoteki” Tadeusza Różewicza. Zastanowimy się, kim są, o czym mówią i o czym milczą, co wpływa na ich kondycję, plany, nastrój, czego mają dość i o czym marzą. I wreszcie, czy my, ludzie z pierwszej połowy XXI wieku, z naszymi doświadczeniami i obserwacjami, mamy z nimi jeszcze coś wspólnego, czy mielibyśmy z nimi o czym rozmawiać, o czym milczeć, czy więcej nas łączy czy dzieli. Przyjrzymy się formom wypowiedzi literackich i zastanowimy się nad tym, kiedy kończy się tradycja a zaczyna awangarda i czy w ogóle jest sens w ten sposób, wyznaczając granice końca i początku, rozmawiać o literaturze.
Joanna Lisiewicz
Joanna Lisiewicz – doktorka nauk humanistycznych, autorka książki „Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza” oraz scenariusza komiksu „15 urodziny infantki w: Człowiek w probówce. Antologia komiksu polskiego” (Wydawnictwo Egmont, 2004); entuzjastka edukacji i wykładowczyni akademicka, teatrolożka; od lat związana z Katedrą Teatru Dramatu i Widowisk Uniwersytetu Gdańskiego, od dwóch lat polonistka w II LO w Sopocie; członkini Zespołu Badań nad Twórczością Samuela Becketta; na stałe współpracuje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni w realizacji projektów edukacyjnych. Badaczka i popularyzatorka twórczości Tadeusza Różewicza. Organizatorka i jurorka konkursów literacko-teatralnych poświęconych twórczości Tadeusza Różewicza. Publikuje na łamach „Teatru”, „Toposu”, „Tekstualiów”, „Blizy”; autorka artykułów publikowanych w serii Between. Pomiędzy.
youth
3
„Remus, czyli opowieść kaszubska” – Ewelina Stefańska
Poniedziałek, 10 maja 2021, godz. 12.00
„Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego wydano ponad 80 lat temu. Jednak wciąż tytułowy bohater jest silnie obecny w kaszubskiej kulturze. Samo dzieło Majkowskiego nazywane jest kaszubską epopeją i bywa porównywane do „Pana Tadeusza”. Kaszubska opowieść o Remusie jest wielowątkowa, pełna metafor i niezwykle ciekawych bohaterów. Mimo że osadzona w kaszubskim krajobrazie i społeczności, zdaje się być niezwykle intrygująca także dla czytelników spoza Kaszub. Realizm magiczny powieści Majkowskiego pobudza wyobraźnię każdego, kto pozna przygody głównego bohatera, jego towarzyszy i tajemnicze postaci, które spotyka na swojej drodze. Misja, wędrówka, walka dobra ze złem, przyjaźń i miłość – to tylko kilka motywów przewijających się w „Życiu i przygodach Remusa”.
O czym tak naprawdę jest ta opowieść? Czy każdy z nas można odnaleźć w sobie wędrującego po Kaszubach Remusa? Jaka jest misja głównego bohatera? Kim tak naprawdę jest pastuszek, który miał odwagę zaatakować pruskiego żandarma, a gdy dorósł, wyruszył w świat? Kim tak naprawdę jest tajemnicza Królewianka? Wreszcie – jakie role pełnią kobiety w tej historii? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.
Ewelina Stefańska
Ewelina Stefańska – absolwentka studiów licencjackich z zarządzania instytucjami artystycznymi (specjalności menedżerskiej) oraz studentka studiów magisterskich z kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. W obszarze jej zainteresowań znajdują się: teatr (szczególnie kaszubski), kultura, obrzędowość i język kaszubski oraz działalność społeczna. Członkini Klubu Studenckiego Pomorania (prezeska w latach 2017-2019). Od 2019 roku współorganizatorka Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy w Trójmieście oraz koordynatorka projektu Between.Edukacja: Kosmopolis 2020. Przewodnicząca zespołu ds. polityki młodzieżowej przy Radzie Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.