Header is loading...

młodość

Projekty studenckie

Podczas festiwalu prezentujemy wybrane prace studenckie, realizowane podczas całego roku w ramach prowadzonych przez twórców festiwalu zajęć. Miejsce szczególne zajmują projektowe prace licencjackie studentów zarządzania instytucjami artystycznymi (UG) oraz przedstawienia powstałe na Narodowym Uniwersytecie Sztuki George Enescu w Jassach (Rumunia).

młodość

1

„Muzyką malowane” − licencjacki projekt studencki

(Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi, seminarium dr hab. Tomasza Wiśniewskiego, prof. UG)

„Muzyką malowane” to projekt, którego głównym celem jest promocja młodych twórców związanych z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Trwająca rzeczywistość pandemiczna sparaliżowała zwykłą działalność instytucji kultury i artystów. Wielu z nich straciło swoje źródło utrzymania oraz miejsca twórczych działań poza sferą internetu, gdzie zostali skazani na rezydencję. Jednocześnie, daje się zaobserwować przesyt wydarzeń w przestrzeni on-line. To szczególnie trudna sytuacja dla debiutantów, czy jeśli chodzi zdobywanie pierwszych odbiorców. Początkujący twórcy mogą napotkać znaczne bariery w prezentacji i promowaniu swojej sztuki. Dostrzegając te trudności, zdecydowaliśmy się przenieść całość wydarzenia na fale radiowe. Forma radiowa pozwala również na odbiór wydarzenia w warunkach bezpiecznych dla szerokiej grupy słuchaczy, co jest szczególnie ważne w sytuacji zagrożenia epidemicznego. O wyjątkowości przedsięwzięcia decyduje fakt, iż jest ono organizowane przez młodych dla młodych. Młodzieży łatwiej rozpoznać potrzeby własnego pokolenia, zachować świeże spojrzenie na sztukę, nieskrępowaną utrwalonymi schematami.

Agata Czaplicka − absolwentka OSM II st. przy ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie (2018), saksofonistka w zespole Bacewicz Jazz Quintet (2014-16), redaktor naczelna szkolnej gazetki „Pauza” (2014-18), a obecnie zakochana w Hiszpanii miłośniczka muzyki jazzowej.

Dorota Szagżdowicz – 21-letnia Gdańszczanka, ukończyła I stopień OSM I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie gitary.

Agnieszka Salamądry – absolwentka Lart Studio* policealnej szkoły aktorskiej. Ukończyła Akademię Laboratorium Pieśni pod kierunkiem Aliny Jurczyszyn. Działaczka teatru ulicznego Korkoro. Na chwile obecną dzieli życie między Polskę a Skandynawię.

młodość

2

młodość

3

Koło Studenckie Projektor – prace studenckie. Opiekun: dr Sylwia Dobkowska (UG)

Wtorek, 11 maja 2021

Koło Studenckie Projektor

Działalność Koła opiera się na organizacji wydarzeń artystycznych (takich jak wystawy, warsztaty, projekty edukacyjne, pokaz sztuk performatywnych etc.), a także spotkań z twórcami lub praktykami związanymi z pracą w obszarze kultury. Zapraszamy wszystkich studentów kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi, a także inne osoby zainteresowane sztuką.

Prace studenckie

Koło studenckie Projektor zaprasza na spotkanie!

Mamy przyjemność zaprosić Was na obcowanie z prawdziwie młodą sztuką, stworzoną przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego i zaprezentowaną w formie aktywnych warsztatów (prowadzonych również przez studentów). Poza zaprezentowaniem prac, wspólnie popracujemy kreatywnie nad tym co widzimy i czego doświadczamy, żeby uczestniczyć w sztuce nie tylko z perspektywy biernego odbiorcy, ale również jako żywiołowi twórcy.

Podczas spotkania będzie można wysilić szare komórki i podzielić się z innymi własnymi pomysłami; spotkamy się w przestrzeni, gdzie każdy będzie miał prawo podzielić się osobistymi myślami.

Dzięki temu rozbudzicie swoją kreatywność, wzbogacicie umiejętności interpretacji różnych dzieł oraz nabierzecie wprawy do wnikania w “pochłaniane” przez was treści, w skutek czego Wasze następne doświadczenia z tekstami kultury będą bardziej wartościowe i skłaniające do refleksji.

Będziemy wspólnie obcować z pracami wizualnymi, mając nadzieję, że wspólnotowość wzmocni ich doświadczanie. Same prace będą dostępne na stronie festiwalu w oryginalnej formie.

Oliwia Kurlej „MUJINA”

Scenariusz napisany na podstawie opowiadania „Mujina” − legendy o kobiecie bez twarzy (Lafcadio Hearn „Kwaidan, Ghost Stories and Strange Tales od Old Japan”)

Nikola Kociubska „KIYOHIME”

This story is about two women who were deeply in love. But one day, one of them wanted to enjoy the benefits of nature and went to the lake. It turned out to be the woman’s last day, as the lake decided her time was up and swept the woman to the bottom. Few hours later locals found her body and held her funeral on the same day in the nearby cemetery…

Weronika Żołędziowska „Amaterasu - The Hideout”

Goddess of the sun − Amaterasu has hidden in a cave to protect herself from her furious brother − Susanoo. By doing so, she condemned the earth to darkness and famine. The paintings I’ve created are supposed to show the moment of shining, hiding and absence of Amaterasu. The chosen form is showing that even though the goddess is gone − she lives. And her light is still somewhere.

Magdalena Kazala „Sounds of cherry blossom”

„Sounds of cherry blossom” was inspired by Kumiodori theatre and its emphasis on music. Having paid attention to the layers of sounds and fluent movement inspired by the ocean, I tried to reproduce the sounds of Japanese culture on the guitar.

Nagranie

Julia Witulska „Woman”

W istnienie kobiet wpisany jest ból. Kobieta rodzi się i koegzystuje z bólem od narodzin aż do śmierci. Bóle menstruacyjne, obolałe piersi, inicjacja seksualna, poród, przekwitanie − kiedy to dno jej miednicy rozpada się. Ból. Nosi go w sobie przez całe życie. Jednak nierozerwalna więź, jaka łączy Kobiety z Ziemią jest najstarszym modelem kobiecego działania. Jej piękno i niewyobrażalna siła pomaga przezwyciężyć jej wszelkie lęki.

Marcjanna Romanowska „A Dead Secret”

Sztuki sceniczne Teatru Nō, przerażające opowieści o duchach, jak i sama Japonia, z której te się wywodzą, stanowiły inspirującą podstawę do stworzenia projektu artystycznego „A Dead Secret”. Z kolei swoją wiedzę o powyższych zjawiskach zawdzięczam uniwersyteckim zajęciom Teatr japoński. Stworzony film ma przenieść widza w świat tajemnicy, grozy i, przede wszystkim, ukazać autorską wizję transformacji istot ludzkich w demoniczne siły.

Aleksandra Szostek

“On the Akasaka Road, in Tokyo, there is a slope called Kii-no-kuni-zaka” − tak zaczyna się legenda o Mujinie, kobiecie bez twarzy. Tajemnica oplatająca tę figurę zainspirowała mnie do przeniesienia historyjki na ekran teatru cieni, które same w sobie są dość nieokreślone. Kukiełki zaprojektowane przez Jakuba odnoszą się jednocześnie do teatru marionetek Bunraku (choć animuje je jedna osoba), a swoją ekspresyjnością, uchwyconą w montażu − do kina niemego.

Mateusz Włostowski

Tekst powstał w formie wielu haiku. Inspirowałem się wieloma źródłami z zajęć i nie tylko: shintoizmem, kolorami, bóstwami, kwaidenem, projektami studenckimi, historiami i estetyką teatru Japońskiego.

Justyna Betańska

The dance is a short variation of traditional Nihon-buyō dance performed to the music of “Gion Kouta.” The positions and movements create a story and mimic such themes as a journey to the Daimoji mountain or cherry blossoms blooming. The technique varies from what we are used to seeing in European dances − it emphasizes the swaying movements of the feet and slow, mesmerising hand gestures.

Joanna Gorycka

Projekt inspirowany był stylem Bunraku, elementami nawiązującymi do kultury japońskiej są kwitnące drzewa owocowe i podwodne stworzenia wywodzące się z japońskich podań i legend (wąż Ikuchi, Sazae Oni, Umibozu i światła, które pojawiają się nad wodą i mają być powiązane z duszami osób zmarłych na wodzie).

Fabuła jest wymyślona przeze mnie. Opowiada historię osoby, która wpadła do wody. Cały film od początku do końca zrobiłam sama − od skomponowania, nagrania i obróbki muzyki, przez scenografię, zdjęcia i montaż, po czcionki, animacje kwiatów i napisy.

Zuzanna Rajewicz

Inspiracją do mojego projektu była kolorystyka i wyjątkowość przyrody wyspy Okinawa skąd wywodzi się teatr Kumiodori. Piękno kwiatów, spokój bijący od złotych plaż oraz harmonia człowieka z światem sprawiły, że chciałam stworzyć coś co oddawałoby te wszystkie cechy. Podziwiam kunszt jakim odznaczają się kimona tworzone do tamtejszych występów teatralnych i cieszę się, że miałam okazję zrealizować swój projekt w oparciu o tak niesamowitą tradycję.

Klaudia Schmidt

Przedstawiam krótki filmik pokazujący kilka makijaży scenicznych Kumadori z teatru Kabuki. Można w nich znaleźć między innymi Sujiguma, czyli makijaż przedstawiający herosów z nadludzkimi siłami, czy Saruguma, używaną dla postaci samurajów z wielkim poczuciem humoru. Jest to garstka przykładów z wielu niesamowitych możliwości charakteryzacji w świecie makijażu teatru Kabuki.

młodość

4

„Jak Sztuczna Inteligencja kształtuje naszą tożsamość i kreatywność” – spotkanie z Izabelą Witoszko (MIT/Microsoft). Prowadzenie: Sylwia Dobkowska

Piątek, 14 maja 2021, godz. 18.00

Szybko zmieniające się technologie wpływają na nasze życie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, a tempo zmian jest zdumiewające. Niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie, Sztuczna Inteligencja i algorytmy dyktują z kim rozmawiamy, co widzimy, kiedy jemy, z kim się spotykamy i co czytamy! Kreatywność była zawsze zarezerwowana dla ludzi i żywych organizmów. Nigdy nie myśleliśmy, że komputery nas w tym zastąpią, ale także to się zmienia. Twórcy z różnych dziedzin, niezależnie od tego, czy są to muzycy, pisarze, projektanci czy artyści używają najnowszych technologii, aby usprawnić swoje kreatywne pomysły, tworzyć niewyobrażalne wcześniej przeżycia i zarządzać wydarzeniami w branży artystycznej.

Podczas webinarium, Izabela Witoszko − międzynarodowa badaczka, absolwentka i stypendystka MIT i Harvardu, opowie nie tylko o designie i technologii, ale podzieli się z nami praktyczną wiedzą ze swojego nieprzeciętnego życia. W szczególności o tym, w jaki sposób udaje jej się znaleźć stypendia oraz granty w instytucjach międzynarodowych, aby umożliwić prowadzenie swoich badań i studiów. Do udziału w rozmowie zapraszamy wszystkich, szczególnie tych studentów, którzy interesują się Sztuczną Inteligencją (AI) i kreatywnością oraz tym, co oznacza być człowiekiem w tej nowej erze, a także wszystkie osoby, które mają wielkie marzenia. Sesję zakończymy czasem przeznaczonym na rozmowę z naszym gościem.

Izabela Witoszko

Izabela Witoszko

Izabela Witoszko pracuje jako Technical Product Manager w Semantic Machines, start-upie obecnie należącym do firmy Microsoft, z siedzibą w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. W swojej obecnej pracy wspiera wybitnych naukowców i profesorów w rozwijaniu konwersacyjnej sztucznej inteligencji (AI) i technologii przetwarzania języka naturalnego (NLP). Witoszko interesuje się technologiami związanymi ze sztuczną inteligencją, sztuką, kreatywnością, start-upami, zrozumieniem wpływu sztucznej inteligencji na ludzkość i tym, jak ewoluujemy razem z nowatorskimi technologiami.

Witoszko od najmłodszych lat fascynowała się tym, jak działa świat. Dlatego w wieku 16 lat przeniosła się z Polski do Londynu, aby studiować i realizować swoje marzenia. Po uzyskaniu tytułu licencjata w dziedzinie sztuk pięknych na Goldsmiths University studiowała i pracowała w Londynie, Paryżu, San Francisco, Japonii, Singapurze, a nawet w NASA w Kalifornii. Ukończyła Massachusetts Institute of Technology (MIT) z tytułem Master of Science, koncentrując się na badaniach nad sztuczną inteligencją i jej zastosowaniem, a także ukończyła Sloan School of Management. Warto dodać, że jej studia były w pełni finansowane przez te uczelnie. Poza tym Witoszko uczęszczała i pracowała naukowo na uczelniach Harvard Business School i Singularity University w NASA, gdzie jej studia również były wspierane przez pełne stypendia tych uczelni.

młodość

5

„Happening studencki 12” – Martin Blaszk

Środa, 12 maja 2021, godz. 12.00, Kampus Uniwersytetu Gdańskiego

Martin Blaszk jest adiunktem w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. W swoich badaniach naukowych interesuje się happeningami, alternatywnymi formami edukacji i kreatywnością w nauczaniu. Angażuje się także w projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i za granicą.

12

Ponad 12-cie miesięcy od wybuchu pandemii i wprowadzenia lockdownu 12 osób spotyka się, aby zaprezentować happening na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. W rytuale celebrującym bycie razem i zachowanie dystansu, uczestnicy happeningu spacerują po obrzeżach kampusu uniwersyteckiego i w 12 miejscach zatrzymują się, aby odprawić krótką ceremonię rozpoznania zaistniałej sytuacji. Na czas trwania happeningu uczestnicy zakładają maski i rękawice ochronne oraz zachowują dwumetrowy dystans.

Happening 12 rozpocznie się o godz. 12.00 − w południe, w środę 12 maja.

Wydarzenie zostało zaplanowane i przygotowane wraz ze studentami pierwszego roku studiów na kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi, Uniwersytetu Gdańskiego. W happeningu udział weźmie również Martin Blaszk.

Fot.: Joanna Nowak, Dorota Szagżdowicz, Michał Ziemiński

młodość

6

„Zakorzeniony tusz” – projekt licencjacki Michała Ziemińskiego

(Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi, seminarium dr hab. Tomasza Wiśniewskiego, prof. UG)