Najdziwniejszy Androgyn (projekt o autyzmie)
Projekt „Najdziwniejszy Androgyn” powstał i z ciekawości, i z chęci poznania życia osób w spektrum autyzmu. Droga autorów projektu rozpoczęła się od poszukiwania przestrzeni do wspólnej pracy twórczej dla osób nienormatywnych i normatywnych. Obok chęci opowiedzenia odbiorcom o Autyzmie, ważne stało się to, aby przejść przez wspólny proces twórczy z osobami w spektrum. Pierwszy odcinek projektu, który prezentowany jest podczas festiwalu Between.Pomiędzy, to początek sześcio-częściowej opowieści, kolażu dokumentalnego, na który składają się ujęcia z warsztatów artystycznych dla osób w spektrum, które odbyły się w Kolonii Artystów w Gdańsku oraz z życia codziennego ich uczestników, a także z przeprowadzonych z nimi i z ich opiekunami wywiadów.
młodość
Najdziwniejszy Androgyn – projekt o autyzmie. Rozmowę z zespołem poprowadzą Małgorzata Woźniak i Janusz Mosakowski
Wtorek, 11 maja 2021, godz. 16.00
Projekt „Najdziwniejszy Androgyn” powstał i z ciekawości i chęci poznania życia osób w spektrum autyzmu. Nasza droga rozpoczęła się od poszukiwania przestrzeni do wspólnej pracy twórczej dla osób nienormatywnych i normatywnych. Obok chęci opowiedzenia odbiorcom o Autyzmie, ważne stało się dla nas to, aby przejść przez wspólny proces twórczy z osobami w spektrum. Pierwszy odcinek projektu, który będzie prezentowany podczas festiwalu, to początek sześcio-częściowej opowieści, kolażu dokumentalnego, na który składać się będą ujęcia z warsztatów artystycznych dla osób w spektrum, które odbyły się w Kolonii Artystów w Gdańsku oraz z życia codziennego naszych bohaterów, a także z przeprowadzonych z nimi i z ich opiekunami wywiadów.
Grupa projektowa: Kamil Andrzej Bączkowski, Jacek Kaszuba, Maksymilian Karwowski, Aleksandra Ostach, Anna Bączkowska, Julia Jedynak, Izabela Minga, Joanna Ostach, Małgorzata Jakubowska, Magdalena Mucha, Szymon Burnos, Sylwester Gałuszka.
Scenariusz: Małgorzata Jakubowska/Magdalena Mucha
Reżyseria: Małgorzata Jakubowska
Muzyka: Szymon Burnos
Dźwięk: Szymon Burnos/Małgorzata Jakubowska
Zdjęcia: Sylwester Gałuszka/Magdalena Mucha
Montaż: Sylwester Gałuszka
Produkcja: Magdalena Mucha
Magda Mucha
Magda Mucha − scenograf/kostiumograf i antropolog. Ukończyła Etnologię na Uniwersytecie Łódzkim, studiowała również Projektowanie Ubioru i Architekturę Wnętrz. Pracuje przede wszystkim w teatrze, realizuje autorskie projekty.
Współpracuje/współpracowała z: Zuzanną Dinter, Marcinem Wierzchowskim, Agatą Dudą-Gracz, Pawłem Passinim, Frankiem Szumińskim, Dorotą Androsz, Ritą Jankowską oraz Sopockim Teatrem Tańca i Trójmiejskim Kolektywem Twórczym. Laureatka Stypendium dla Osób Zajmujących się Twórczością Artystyczną i Upowszechnianiem Kultury w Sopocie 2021. Juror w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. J. Moskala 2019, Muzeum Śląskie.
Małgorzata Jakubowska
Małgorzata Jakubowska − studentka czwartego roku reżyserii w krakowskiej AST. Ukończyła studia kulturo- i teatroznawcze na Wydziale Polonistyki UJ. Reżyserka: monodramu online Portret Artysty Współczesnego, spektaklu online Niezastane Miasta (28.04.2020), etiudy reżyserskiej Po Dostojewskim, czytania performatywnego Emigrantów Sławomira Mrożka, spektaklu dokumentalnego Łupiny. Pełniła rolę dramaturżki przy spektaklu Śmierć Iwana Iljicza (22.02.2020) w reżyserii Franciszka Szumińskiego, którego premiera odbyła się w Teatrze Wybrzeże. Była asystentką reżyserów i reżyserek teatralnych: Pawła Świątka, Wojciecha Klemma, Doroty Segdy, Michała Kotańskiego. Dwukrotnie z okazji Światowego Dnia Ubogich współpracując z fundacją ŻyWa Pracownia prowadziła warsztaty pisarskie, zakończone koncertem dla osób w kryzysie bezdomności i słuchowiskiem (w 2017 i 2019 roku).
Szymon Burnos
Szymon Burnos − pianista, klawiszowiec, kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Silnie związany z trójmiejską sceną. Otwarty na muzyczne eksperymenty. Uzyskał certyfikat nowojorskiej School for Improvisational Music. Jego inklinacje i inspiracje sięgają wielu języków i stylów od muzyki free przez jazz i rock − do elektroniki. Koncertuje, nagrywa i współpracuje z wieloma wykonawcami takimi, jak: Algorhythm, Tomasz Chyła Quintet, Tymon and The Transistors, Tymański Yass Ensemble, Nene Heroine, MaJlo, Daniel Hertzov czy The Fruitcakes. Laureat European Jazz Contest 2013 z zespołem Algorhythm oraz zwycięzca na Jazz Juniors 2016 wraz z Tomasz Chyła Quintet.
Sylwester Gałuszka
Sylwester Gałuszka − fotograf, operator, organizator i animator wydarzeń artystycznych w Gdańsku. Prezes Fundacji Kolonia Artystów. Realizuje autorskie projekty kulturalno-społeczne oraz tworzy filmy dokumentalne i prace wideo. Założyciel Galerii wideo z siedzibą w Kolonii Artystów, współtwórca projektów: „WRZESZCZ ART!”, „DNA - Drone Noise Ambient”, „Wieszajmy Artystów każdego dnia”. Dyrektor artystyczny festiwalu Open Source Art Festival w Sopocie i STRAJK – Europejskie spotkania wytwórni niezależnych w Gdańsku. Kurator prezentacji Gdańska podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu 2016. Autor projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży m.in. WAP | Warsztat Animacji Poklatkowej.
Janusz Mosakowski
Janusz Mosakowski – dr n. hum., literaturoznawca i tłumacz z jęz. niemieckiego, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik pracowni literaturoznawczej „Literackie Trójmiasto”, sekretarz Fundacji im. Johanna Gottfrieda Herdera, członek Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku. Zainteresowania badawcze: niemiecka i polska beletrystyka historyczna od końca XVIII w. do współczesności, pomorska literatura regionalna, związki literatury z Biblią. Prywatnie ojciec autystycznego syna Michała.
Małgorzata Woźniak
Małgorzata Woźniak - absolwentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Gdańskim oraz studentka Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (z filologią polską, jako kierunkiem wiodącym) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie studiów licencjackich pracowała w Gdańskiej Szkole Artystycznej, a także współpracowała z Operą Bałtycką w Gdańsku w charakterze moderatorki spotkań z twórcami podczas premier studenckich. Odbyła praktyki na stanowisku asystentki reżysera u boku: Michała Zadary oraz Agaty Dudy-Gracz. Prowadzi konto na Instagramie o tematyce kulturalnej @biegiemdokultury. Jest współorganizatorką Festiwalu Between.Pomiędzy.