Teatr Miniatura
Współpraca z Teatrem Miniatura przybiera w tym roku charakter szczególny. W niedzielne południe proponujemy inspirowany przedstawieniem „Beton” spacer wokół najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu z wirtualnym oprowadzaniem (16 maja 2021). Tego samego dnia o godzinie 16.00 prezentujemy premierę słuchowiska radiowego dla dzieci „Silna grupa z śmietnika” w reżyserii Iwony Borawskiej, którego jesteśmy współproducentem. Świat radia zawsze był nam bliski. W 2013 roku kwartalnik „Tekstualia” wydał numer poświęcony tematowi „Literatura i radio”, redagowany przez Żanetę Turecką i Tomasza Wiśniewskiego (1 (32), 2013 )
młodość
Teatr w Trójmieście: Teatr Miniatura
Niedziela, 16 maja 2021
„Beton”
na podstawie powieści Latawiec z betonu Moniki Milewskiej
adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka
animacje i multimedia: Sebastian Łukaszuk
muzyka: Sarapata Sound Workers
koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura
konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski
reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk
wykonanie: Wojciech Stachura
wykonanie piosenek: Marta Złakowska
głosy: Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski
premiera online: 25 listopada 2020
„Beton” to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata – nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego. Czy wobec tego warto w ogóle działać i podejmować wysiłek kształtowania rzeczywistości? Czy lepiej poddać się i biernie dryfować z prądem życia?
Spektakl jest częścią projektu FALOWIEC, CZYLI PODRÓŻ W HISTORIĘ dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Materiał dostępny na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, na tych samych warunkach 4.0
16 maja 2021, godz. 12.00
„Wokół falowca”. Spacer online/offline
„słuchamy | spacerujemy | odkrywamy | działamy”
start: dowolne miejsce koło falowca przy ul. Obrońców Wybrzeża
Wydarzenie pomiędzy onlajnem i offlajnem skupione wokół bohatera spektaklu „Beton” Teatru Miniatura – najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu. Uczestnicy, spacerując wokół falowca, a jednocześnie połączeni przez aplikację Zoom, będą mogli na nowo odkryć to miejsce, inspirując się fabułą przedstawienia. Zapraszamy do stworzenia z nami wydarzenia performatywnego, łączącego literaturę, teatr, historię, odkrywanie własnego miasta i działanie w przestrzeni.
Potrzebne: naładowany telefon z zainstalowaną aplikacją Zoom i dostępem do internetu, słuchawki, notes i coś do pisania.
Wtedy połącz się z nami na ZOOM-ie i zacznij swój spacer od dowolnego miejsca wokół falowca przy ulicy Obrońców Wybrzeża.
16 maja 2021, godz. 16.00
„Silna grupa ze śmietnika” | premiera
słuchowisko familijne na podstawie książki Anny Lewkowskiej
adaptacja i reżyseria: Iwona Borawska
muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Igor Gawlikowski
realizacja akustyczna: Jacek Puchalski
obsada:
Piotr Srebrowski | Budzik
Krystian Wieczyński | Mężczyzna, Scyzoryk
Piotr Kłudka | Długopis
Wojciech Stachura | Gwizdek
Magdalena Żulińska | Uszczelka, Głos 1
Edyta Janusz-Ehrlich | Pinceta
Andrzej Żak | Autor
Jakub Ehrlich | Śmieć 1, Dzbanuszek
Jacek Gierczak | Śmieć 2
Hanna Miśkiewicz | Sąsiadka, Głos 2
Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk
Partner: Festiwal Between.Pomiędzy
Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Premiera: 16 maja 2021 w ramach festiwalu Between.Pomiędzy
Słuchowisko zostało zrealizowane we współpracy z Radiem Gdańsk ramach projektu Uchosfera, gdzie powstają słuchowiska familijne na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych.
Twórcy – reżyserka Iwona Borawska i muzyk Igor Gawlikowski – sięgnęli po polską książkę dla dzieci z lat 80. autorstwa Anny Lewkowskiej, która jest zabawną opowieścią o drugim życiu przedmiotów wyrzuconych na śmietnik. „W świecie rozbuchanego materializmu i chwilowych radości z zakupów, nieprzebranej masy plastikowych gadżetów lądujących na wysypiskach śmieci, ważnym wydał mi się powrót do nawiązania ciepłych relacji z zabawkami, ze sprzętami, które można uratować, naprawić, podziwiać lub po prostu traktować z szacunkiem” – opowiada Igor Gawlikowski, kompozytor, eksperymentator, współzałożyciel i członek interdyscyplinarnej grupy Karbido, związany też z zespołem Małe Instrumenty. Znany jest z tworzenia autorskich instrumentów, które pojawią się i w słuchowisku. „Zainteresowała mnie prostota, kameralność i specyficzne instrumentarium – śmieci. Bo w końcu to z mieszkańców śmietnika, naocznych świadków i uczestników wydarzeń, tworzy się orkiestra. Czyż może być coś lepszego od basowego bębna w postaci wielkiego plastikowego kubła na zmieszane? A jak zabrzmiałyby skrzypce z patyka, puszki i drutu?”.
Autorką adaptacji i reżyserką słuchowiska jest Iwona Borawska, wieloletnia dziennikarka Radia Gdańsk, nagrodzona m.in. za scenariusz słuchowiska „Wątpliwości profesora Carstena” Grzegorza Borosa podczas 19. edycji Festiwalu „Dwa Teatry”.