Header is loading...

festiwal rozproszony 2022

Teatr wirtualny

W okresie post-pandemicznym istotną rolę odgrywa nowa formuła teatru, nazywana często teatrem wirtualnym, bądź digital theatre. Na zaproszenie afiliowanej na Uniwersytecie Harvardzkim (USA) grupy badawczej metaLab dr Katarzyna Kręglewska przetłumaczyła na język polski tekst Manifest sceny przyszłości: przedstawianie jest prawem człowieka, który opublikowany został przez warszawski kwartalnik „Tekstualia”. Tłumaczeniu towarzyszyły zorganizowane na Uniwersytecie Gdańskim seminarium, a także międzynarodowe webinarium poświęcone funkcjonowaniu Manifestu… w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Teatr wirtualny był również tematem jednego z wykładów profesora Paula Allaina.

festival dispersed

1

Seminarium naukowe Jak powinien wyglądać teatr przyszłości?

24 maja 2022 roku Katarzyna Kręglewska zorganizowała na Uniwersytecie Gdańskim otwarte seminarium naukowe Jak powinien wyglądać teatr przyszłości?.

Przedmiotem dyskusji był opublikowany przez Harvard metaLAB Manifest sceny przyszłości. Gościem specjalnym seminarium był prof. dr hab. Wojciech Owczarski. Tekst A Manifesto for the Future Stage, przygotowany przez afiliowaną na Uniwersytecie Harvarda futureStage Research Group, ukazał się w październiku 2021 roku i został dotąd przetłumaczony na dwanaście języków. Autoryzowany przekład na język polski autorstwa Katarzyny Kręglewskiej: Manifest sceny przyszłości: przedstawianie jest prawem człowieka, został opublikowany na stronie internetowej kwartalnika „Tekstualia”: MANIFEST SCENY PRZYSZŁOŚCI: PRZEDSTAWIANIE JEST PRAWEM CZŁOWIEKA - Wydarzenia - Tekstualia. Wydarzenie odbyło się we wtorek, 24 maja 2022 roku w godz. 14.00-15.30 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego w sali 3.3.

Więcej informacji zob. Rozdział 5

festival dispersed

2

Webinarium w języku angielskim

Dyskusja online w języku angielskim: „Manifest sceny przyszłości: przedstawianie jest prawem człowieka” odbyła się w czwartek, 20 października 2022 roku o godzinie 18:00. Rozmowę prowadziła: Magda Romanska (metLab, Harvard University, USA). W dyskusji udział wzięli: Ágnes Karolina Bakk (Węgry), Olga Danylyuk (Ukraina), Kasia Lech (Polska), Cristina Modreanu (Rumunia), Tomasz Wiśniewski (Polska).

Szczegóły: https://mlml.io/e/future-stage-manifesto-eastern-europe/

Future Stage Manifesto w oryginale: http://future-stage.org/

Polskie tłumaczenie Katarzyny Kręglewskiej: MANIFEST SCENY PRZYSZŁOŚCI: PRZEDSTAWIANIE JEST PRAWEM CZŁOWIEKA

Organizatorzy: Uniwersytet Harvardzki (USA), Freie Universität Berlin (Niemcy) we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem Babeș-Bolyai (Rumunia).

festival dispersed

3

W Manifeście… czytamy:

Przedstawianie jest prawem człowieka – nie w utartym oświeceniowym sensie, w ramach którego nazbyt często pod hasłem uniwersalistycznych ideałów przemycano homogenizujące prawdy, kosztem przedstawicieli rdzennych kultur i skolonizowanych, bądź pozbawionych praw obywatelskich nacji. Jest to „prawo” przesiąknięte namysłem nad uniwersaliami i poważnymi pytaniami, takimi jak: w jaki sposób formułować prawo do spektaklu, opierając się na powojennym dyskursie o prawach człowieka, tak aby mogło służyć jego analizie krytycznej, udoskonaleniu lub naprawie? Jak to prawo sytuuje się w obrębie całego spektrum form sztuki, od tańca po operę, od muzyki po teatr, od sztuki wideo po cyfrową i wirtualną rzeczywistość, czy też w odniesieniu do oddolnych i odgórnych modeli kultury? Jak sprawić, by nie tylko obowiązywało w obrębie lokalnych społeczności i praktyk, które składają się na świat przedstawień, lecz także mogło służyć jako pomost pomiędzy narodami, kulturami, klasami społecznymi i pokoleniami? W jaki sposób mogłoby przełożyć się na bardziej sprawiedliwy system praw własności dla wykonawców i twórców?

festival dispersed

4

Współpraca

W 2023 roku temat teatru wirtualnego rozwijany będzie dzięki współpracy z:

Wspólnie z kwartalnikiem „Tekstualia” przygotowujemy numer tematyczny „Na żywo. Współobecność”:

Kategoria fizycznej współobecności, realizowanej podczas odbywającego się na żywo spotkania, nabrała szczególnego znaczenia podczas globalnej pandemii. W sposób najbardziej jaskrawy brak możliwości współprzeżywania przejawia się w teatrze, czy – ujmując rzecz bardziej ogólnie – w sztukach performatywnych. Różnorodne formy przedstawień dostępne są obecnie w Internecie na niespotykaną skalę, co niewątpliwe poszerza znane wcześniej sposoby komunikowania się poprzez światy sceniczne. W proponowanym numerze, chcemy się przyjrzeć palecie możliwości współprzeżywania, jakie w czasach pandemii upowszechniły się w kraju i na świecie. W szczególny sposób interesują nas poszczególne propozycje przyjęte przez artystów scenicznych i instytucje teatralne. Proponujemy jednocześnie bardziej teoretyczny ogląd kategorii fizycznej współobecności, również w odniesieniu do raptownie postępującej mediatyzacji współczesnej sztuki i kultury.

Link: Start - Tekstualia